Ünlü İndirme Sitesinin Gemilerini Kim Batırdı?

İsveç polisi tahmini bir buçuk gün önce The Pirate Bay sunucularına ve ofisine eş zamanlı bir baskın tertip etti.

Pireta Bay kapatıldı haberleri tüm dünya medyasına yansıdı. Peki, dünya üzerinde yüzbinlerce ‘miror’u olan bir sitenin kapanması mümkün olabilir mi?  Torrentseverler dün yayınlanan İsveç ofis baskını haberlerinden ardından belli bir süre paniğe kapıldılar. Belli bir Süre diyoruz zira The Pirate Bay 2006 seneninden itibaren bu tür baskınlara ve site kapatmalarına alışık.

Fakat ısrarla yayınını sürdürmeye devam ettirmekte kararlı görünüyor.   Her ne kadar bu sabah yayınlanan pek çok haber sitesi ’24 saat oldu Pirate Bay’den haber yo’k diye manşet atsa da, esasında site internetin bir yerlerinde daima aktif.

Başka bir deyişle The Pirate Bay’in gemileri batmadı hatta tüm arşivine de gayet kolaylıkla erişilebiliyor .  Tüm baskınlara ve kapatmalara nazaran korsan sektörünün kalesi The Pirate Bay, arkasına aldığı teknolojik yenilikler ve sürekli gelen baskıları savuşturmanın güveniyle son derece güçlendi. Ek olarak profesyonel, sistematik ama bir o kadar da dağıtık ve anonim dolayısıyla önlenmesi, engellenmesi pek de mümkün olmayan bir duruma geldi.