Einstein’ın Arşivi Bir Tık Uzağınızda!

Yeni açılan Digital Einstein sitesi, Einstein’a ilişkin mektuplardan, cevaplardan, posta kartlarından ve notlarından oluşan bir hazineyi web ortamına taşıdı. Bu hazine, Dünya’nın en büyük bilim adamlarından birinin hayatı süresince aldığı notları herkesin okuyabilmesi için ücretsiz olarak gerçekleşiyor.

1923’e kadar olan mektupların büyük çoğunluğu Einstein’in ana dili olan Almanca ile yazılmış vaziyette ama Princeton’un arşivleri, kullanıcıların İngilizce tercümeler ve orijinal yazılar arasında geçiş yapmalarına olanak tanıyor. Bununla birlikte bu mektuplar yalnızca fizik doktorasına sahipseniz anlayabileceğiniz bilgileri içeriyor. Ancak bununla birlikte mektupların arasında boşanma belgeleri , şahsi mektuplar ve Marie Curie’ye gönderilen , “bilim trollerini” kınayan mükemmel bir mektup da yer almakta.

Fizik dünyasının inanılmaz dehalarından birinin yaşamına göz atma fırsatı tanıyan bu arşiv, son vakitlerde ortaya çıkan yeni bir akımın parçası. California Institute of Technology de eylül ayı içinde Richard Feynman’in unutulmaz derslerini internette ücretsiz olarak sunmuştu.

Fakat bu arşivin en heyecan verici yanı, şu anda yayınlanan 5.000 dosyanın, Einstein’ın yazılı çalışmalarının yalnızca bir parçasını oluşturuyor olması.